Pravidelným Pilates cvičením profituje nie len vaše telo ale aj myseľ. Po fyzickej stránke budete pociťovať príval stratenej energie, budete vitálnejší. Po psychickej oddýchnutí a uvoľnenejší. Výsledkom budú uvoľnené pohyby, vzpriamené držanie tela, ľahká myseľ, pozitívna energia a radosť zo života. 

Pilates nie je len cvičenie je to jedna z ciest pre prežitie kvalitného a zdravého spôsobu života.

Čo je Pilates a jeho princípy

Pri Pilates metóde naťahujeme a posilňujeme svoje telo a zároveň sa sústreďujeme na rovnováhu a správne smerovanie pohybu. Jednotlivými cvikmi si dokážeme odstrániť zlý pohybový stereotyp a tým sa nám zlepší držanie tela. Naše pohyby budú prirodzenejšie, znení sa náš celkový vzhľad. Držanie tela v stoji,v sede, pri chôdzi bude vzpriamenejšie. A to hlavné, zbavíte sa bolesti v problémových segmentoch chrbtice. 

Pilates je jedinečný v tom, že sa orientuje na posilnenie a uvoľnenie všetkého svalstva. Pri cvičení sú zamestnané nie len veľké, povrchové skupiny svalov, ale hlavne hlboko uložené svaly brušné a chrbtové - naše stabilizačné. 

Pilates sa zameriava na detaily. Má vysoké nároky na koncentráciu, sebakontrolu a presnosť. Preto je táto metóda nazývaná Kontrológia. Čo je podstatné a u začiatočníkov náročné je práve to, že pri jednotlivých cvikov je potrebné sa čo najviac uvoľňovať. Necvičiť v svalovom napätí a zároveň dodržiavať základné princípy tohto cvičenia, ktoré robia túto metódu jedinečnou. Vyžaduje si to trpezlivosť a zotrvačnosť. Časom ale nadobudnete istotu v pohyboch, vnútorne pochopíte, že všetko so všetkým súvisí. Nájdete pokoj a uvoľnenie. Pocítite sami  na sebe zmenu a to vás bude posúvať ďalej od vykonávania jednoduchých cvikov až po náročnejšie úrovne cvičenia.  

Pilates sa cvičí na podložke alebo na Pilates strojoch. Na sťaženie alebo zjednodušenie cvikov sa používajú pomôcky. Záleží, aký typ tréningu si zvolíte. Ak chcete kondičnú hodinu, používajú sa pomôcky na spevnenie a posilnenie. Ak si zvolíme kompenzačnú hodinu, cvičíme s pomôckami určenými na natiahnutie a uvoľnenie svalstva. 


Koncentrácia - sústredenie mysle na každý detail pohybu, inými slovami nestlačiť tlačidlo "off " vo vašej mysli a len bezducho, automaticky cvičiť. Koncentrácia na každý pohyb, uvedomenie a precítenie si tela.

Kontrola - všetky pohyby sú vykonávané pomaly, dôsladne a presne, nie nepravidelne alebo trhane

Dýchanie -ide o podstatu Pilates cvičenia laterálne bočné dýchanie do spodnej časti hrudného koša, hlboké nádychy nosom a hlboké výdychy ústami s vydávaním hlásky ššš. Veľmi meditačné, relaxačné, zdravé. Správne dýchanie liečivo pôsobí na našu psychiku, získavame viac kyslíka pre náš organizmus, efektívne využívame dolnú kapacitu pľúc, zapájame bránicu, čím aktivujeme hlboký stabilizačný systém. 

Centrálny pletenec ( core, powerhouse) - všetky cviky sa odvíjajú od pevného stredu tela. Aktivovať spodné brucho pri výdychovej fáze je kľúč k úspechu cvičenia Pilates. Posilnením stredu tela si dokážeme uvoľniť od bolesti v driekovej a krížovej časti chrbtice. 

Presnosť a plynulosť - v každom cviku musia byť prítomné všetky princípy spolu, nepustiť mysľou ani jeden. Všetko v jednom balíčku. Ak pustíte, stačí jeden, efektivita celého cvičenia je fuč. Efektívnosť jednotlivých cvičení je dôsledkom pokojného, uvoľneného a predovšetkým presného pohybu.

Axiálny ťah - veľmi  kľúčový v metóde Pilates. Tzv. ťah ale aj protiťah prítomný v každom cviku. Mierne natiahnutie do predĺženia trupu i končatín. Napríklad pre chrbticu úžasná vec,  mierne roztiahnutie ( trakcia ) medzistavcového priestoru blahodárne pôsobí na  platničky z hľadiska ich výživy a metabolizmu.

Pilates mojím ponímaním je elegantný, krásny na pohľad a zároveň maximálne efektívny. Usilujem sa na každej hodine usmerňovať cvičiacich k správnemu nastaveniu a držaniu tela vo východiskových polohách, čím sa zabezpečí správny pohyb, čo môže viesť k odstráneniu bolesti pohybového aparátu. A čo ma robí veľmi spokojnou a šťastnou je ten moment, keď vidím, ako si moji cvičenci hodinu príjemne užili, dobre si zacvičili a niečo pre svoje telo urobili. :). 

Som vďačná za Pilates a za ľudí, s ktorými sa stretávam na svojich hodinách. Ďakujem:)